ETC Örebro på Twitter

ETCorebro: LEDARE I Örebro finns över 4 200 barn som inte behöver övertygas om att tomten inte finns http://t.co/CM04utCB #orebro #barnfattigdom

ETC Örebros nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC Örebros nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.

Fångad av gös av Staffan Ekegren och Lasse Persson.

Pris till bok om miljövänlig fisk

fredag, januari 6, 2012 - 00:00
NöJE

Egentligen ville de inte skriva en kokbok. Ändå har Lasse Persson och Staffan Ekegrens bok Fångad av gös fått pris Gormand Magazines internationella pris för årets bästa kokbok för fisk.

I mars tävlar Örebroboken på den internationella kokboksmässan i Paris. Men det var aldrig meningen att det skulle bli en kokbok. Egentligen ville Lasse Persson och Staffan Ekegren från Örebro berätta om livet på Hjälmaren.

– Det var absolut inte tänkt som en kokbok. Det är en reportagebok om fisket på Hjälmaren och om gösen. Sedan har vi låtit en del personer och restauranger dela med sig av sina bästa recept, både enkla och svåra, säger fotografen Lasse Persson.

Varifrån kom idén till boken?

– Det var flera år sedan jag hörde ett radioprogram om fisket på Hjälmaren och kände att jag ville göra något mer på det. Jag ville skildra slitet och ensamheten hos fiskarna som är ute i ur och skur för att vi ska kunna äta fisk, säger Lasse Persson.

Varför en hel bok bara om gös?

– Det visade sig att gösen var den första fisken i Sverige som blev miljöcertifierad. Det kändes rätt att berätta om. Och så tänkte vi ju att den var närproducerad, men det insåg vi inte riktigt stämmer alltid. Även om gösen fiskas i Hjälmaren så tar den oftast en vända förbi Göteborg innan den serveras på restaurangerna i Örebro. De flesta stora leverantörer finns i Göteborg och det är bara några få restauranger som köper direkt från fiskarna i Örebro, säger Lasse Persson.

Vilket är ditt favoritrecept på gös?

– Det är nog helt enkelt panerade filéer med riven parmesanost, paprikapulver och lite salt och peppar. Filéerna steks i smör 3-4 minuter på varje sida så blir det en god och knaprig yta av osten. Och så de klassiska tillbehören, kokt potatis och ärtor, och kanske lite morötter med smör och salt.

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Vi modererar din kommentar. Det innebär att allt först blir läst innan det publiceras. Därför kan du uppleva en viss fördröjning. Tänk på att hålla dig till saken och behandla andra debattörer med respekt.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.