Läs hela tidningen här som PDF. (Klicka bara på omslag.) Prenumerant kan ladda ner fredag kl 9. För andra gäller det att vänta till nästa lördag. Så prenumerera nu!

ETC Örebro på Twitter

ETCorebro: Varför är tecknat stök snyggare? http://t.co/QDWq2xBJYh

ETCorebro: Döva känner sig diskriminerade i Örebro. http://t.co/VUNcF6U46b

ETCorebro: Klara Olander har underkastat sig den kollektiva viljan genom att helt sluta gå på hälarna - ETC Örebro http://t.co/c5zV7Y1SbR

ETCorebro: Erfarna tolkar flyr yrket - ETC Örebro http://t.co/uoQTckeM78

ETCorebro: Den unisona kampsången är död! - ETC Örebro http://t.co/RltqtACznz

ETC Örebros nyhetsbrev

Missa inte våra uppdateringar! Prenumerera på ETC Örebros nyhetsbrev. Skriv in din epostadress nedan.

Bild: Mattias Persson

De flesta tjänar på gratis kollektivtrafik

fredag, mars 23, 2012 - 08:00
NYHET

De allra flesta skulle tjäna på att vi betalade kollektivtrafiken via skatten. Det visar ETC Örebros uträkning. Mest tjänar de som har lägst inkomst. Men även en pendlare som tjänar 25 000 kronor skulle spara 200 kronor i månaden på skattefinansierad kollektivtrafik.

I Tallinn genomförs i veckan en folkomröstning om att införa gratis kollektivtrafik (läs artikel här). ETC Örebro har räknat på vad det skulle kosta att låta all kollektivtrafik i Örebro län helt finansieras av skattemedel. Det visar sig att de allra flesta skulle tjäna på det. Skattefinansiering skulle bli billigare för i princip alla länsbor som i dag använder kollektivtrafiken regelbundet. En pendlare som tjänar 25 000 kronor i månaden skulle få en skattehöjning på 231 kronor. Men samtidigt sparar personen in kostnaden för månadskort, som för Örebros stadsbussar i dag kostar 440 kronor. Ännu mer sparar de som pendlar mellan länets olika orter. För de sträckorna kostar månadskorten upp till 1 585 kronor.

Låg inkomst tjänar mest
De stora vinnarna är låginkomsttagare som i dag är beroende av kollektivtrafiken. Ju lägre inkomst desto mer tjänar du på att övergå till skatt istället för biljett. Störst vinst gör de som lämnar bilen hemma och i stället åker kollektivt, 2 200 kronor per månad för en medelinkomsttagare. De enda som inte tjänar på nolltaxa är höginkomsttagare. Inte heller de som är beroende av bilen och de som inte vill eller kan åka kollektivt tjänar på nolltaxa.
Om avgifterna togs bort skulle allt fler nyttja kollektivtrafiken. Enligt studier i Stockholm och på andra orter som har infört nolltaxa kan det kollektiva resandet öka med 20 procent. Den kostnadsökningen är inräknad i vår modell. Enligt samma studier skulle biltrafiken minska med 5 procent vilket skulle ge minskade utsläpp av koldioxid, färre trafikolyckor, minskat buller och trängsel och reducerat behov av underhåll av vägar.

Eigil Söderin
Ulrika Lindahl

"Ska inte vara gratis"

Nolltaxa i kollektivtrafiken har redan funnits som en punkt i både Miljöpartiet och Vänsterpartiets program. Men Jonas Karlsson (S), som i dag sitter i ledningen för kollektivtrafiken i länet vill hellre satsa på att bygga ut än att ta bort biljettkostnaden.
I slutet av 90-talet föreslog Vänsterpartiet i flera av länets kommuner att nolltaxa skulle införas i kollektivtrafiken.
–  Gratis kollektivtrafik skulle vara bra för miljön, för jämställdheten och för arbetsmarknaden eftersom det skulle bli lättare för människor att pendla, säger Murad Artin som lämnade in motionen i Örebro kommun.
Tio år senare fick han svar på motionen. Att förstärka kollektivtrafiken och samtidigt ta bort biljettintäkterna skulle inte vara genomförbart, enligt kommunledningen som också ansåg att ökad service och ökat utbud skulle gynna kollektivresandet mer än sänkt taxa.

”Billigt redan idag”

Jonas Karlsson (S), landstingsråd med ansvar för kollektivtrafiken, har samma invändningar.
– Om hela kollektivtrafiken var skatte­finansierad skulle vi vara tvungna att höja skatten eller ta pengar från andra välfärdsområden för att kunna bygga ut och utveckla kollektivtrafiken. I dag får vi in mer pengar när resandet ökar som sedan kan användas till utbyggnaden, säger han.
Jonas Karlsson säger också att det redan i dag är billigare att åka kollektivt än att ta bilen och att det därför är andra saker än sänkt taxa som kan få resandet att öka.
– I norra länsdelen där vi satsade på kollektivtrafiken förra året ökade resandet med tåg med 16 procent och resandet med buss med 12 procent, bara tack vare ökad tillgänglighet, säger han.
Det finns också miljöskäl till att Jonas Karlsson inte tror på idén med gratis kollektivtrafik.

– Resande ska inte vara gratis. I Kristinehamn där man har gjort försök med nolltaxa i kollektivtafiken visade det sig att de korta resorna, de som lika gärna hade kunnat göras med cykel eller till fots, ökade. Buss ska vara billigt jämfört med att åka bil, men det är olyckligt om folk väljer bussen i stället för att cykla.

Ulrika Lindahl

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Vi modererar din kommentar. Det innebär att allt först blir läst innan det publiceras. Därför kan du uppleva en viss fördröjning. Tänk på att hålla dig till saken och behandla andra debattörer med respekt.
Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
CAPTCHA
Frågan är till för att testa om du är en människa för att förhindra SPAM.
Image CAPTCHA
Ange de tecken som syns i bilden.